Petra Nachtmanová - autorské stránky

Unáhlená rozhodnutí davu

18. března 2013 22:08:00

povídka Unáhlená rozhodnutí davu

Velmi brzy jsem zjistila, že se v davu nedá ukrýt. Samotný člověk je míň nápadný než ten ztracený v davu.

Dav vyvolává paniku. Už na povinných prvomájových průvodech jsem si myslela, že mě nikdo nevidí, když nemávám praporkem (bolela mě už ruka) a byla to chyba. Všichni, kdo nemávali, museli odčinit trest vykřikováním hesla na druhého máje „Ať žije první máj!“ Já poznamenala, proč to musíme křičet, když je první letošní máj už zabitej a musela jsem znovu stokrát a jednou opakovat „Ať žije první máj“. Tím se mi davové srazy vytratily z obliby.

Zažila jsme též koncertový dav. Člověk se těší na oblíbenou skupinu, mačká se mezi ostatními a nevidí nic víc než vlasy cizích před sebou. To už může zůstat rovnou u holiče a mít puštěný rádio.

Na koncertě ve švýcarském Baselu si přede mne stoupla holka s rudými vlasy. Házela hlavou ze strany na stranu a já už nikdy nechtěla na koncert, protože jsem z toho měla žízeň, mžitky před očima a sny proměňujících se vlasů v rytmu rockových skupin.

A na Jizerské notě jsem se ani do správného davu nedostala, protože se nejdřív sedělo v hospodě, přišlo tam houfy lidí a najednou se zvedla moje sestra od stolu a utíkala ven, že jí pálej hrozně oči. Než jsme dořekla „Co blbne“ začaly mě taky pálit a letěla ven.

A za námi letěla celá hospoda, protože nějací anarchisti sem nastrčili sajrajty, aby nás vyčudili a sami se ani nechtěli posadit, jen chodili po venku a provokovali.

„Ty jsi přívrženkyně nesourodých práv?“ ptal se mě jeden, co zamořoval území. Vůbec jsme mu nerozuměla, co tím myslel a tak jsem si odpověděla po svým.

„Ne, já jsem zdravotní sestra,“ zalhala jsem. Lež se zrodila již ve Španělsku, kde jsem mazala záda hezkému muži, který byl ale ženatý a musel tvrdit, že jsem ze zdravotnictví a že to jsou léčivý masáže. Jenže se to stejně provalilo, protože každý chtěl masáže a já měla jen diplom za první místo ve sběru prvosenky jarní a za třetí místo ve sběru hluchavky. Ale žádný řádný razítkem potvrzený výcvik mi nikdo nemohl dokázat.

Anarchista si poslechl odpověď, zapálil si a šel ode mě. Já jen zaslechla, jak se ptá dalšího.

„Jsi pacifista?“

„Ne, pekař,“ zněla odpověď a ten se naštval, že tu není žádný nepřítel, se kterým by se popral.

A tak jsem si z davu přinesla jen zkušenost citlivých očí a byla ráda, že oči odhalí nepřítele první a utečou dřív než je pozdě.


přečteno: 15309x   komentářů: 0
 
Pro nakupování povolte cookies a javascript

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 28. 11. 2019