Petra Nachtmanová - autorské stránky

Johny a čaje

18. března 2013 20:39:00

povídka Johny a čaje

Milovala jsem Johnyho protože byl jediným z mužského rodu, který mě nezval na alkohol, ale na čaj. Já procentní nápoje nepila, neměla jsem ani základní kurz v popíjení nečistých spálených vod. Ani trochu jsme je neměla ráda a nikdo nechápal proč chci cumlat džusy místo vodky, bechera, griotky, zelený a všech lahví vystavených na poličce za hospodským a ne dole jako podpultový džus

( který stejně načichnul okolím a nevoněl jako pomeranč či jablko a vůbec ne multivitamín, ale obyčejná stojatá voda s příchutí rozpuštěného drátu.)

Svým odporným abstinenstvím jsem odháněla ctitele, kteří nedošli s fantazií získání přízně dál než k baru pro panáky.

„Nechceš? Opravdu ne?“

Hups malá sklenička jim div nevklouzla do krku i s mnou odmítnutou tekutinou. Odešli ode mě bez rozloučení, ale ne v nedohledno, jen ke stolu popíjejících, krkajících a motajících se žen.

Jenže se mýlili. Jim šlo o zamotanost, protože sami byli vpletení do tajů mimoděložního těhotenství a než potratili, muselo jim být nejdříve krásně a pak děsně špatně až na umření.

Pche! Vůbec netušili, že se po litrech džusu a limči motám víc než ostatní. Dokázala jsem si holou pravdu při jednom nočním pochodovém vandru. Nedokázala jsem jít rovně, sváděla neúspěchy na Měsíc, špatné postavení hvězd a brčko břečky nazývanou černá limonáda.

„Máš pít pivo a ne nějaký obarvený vody,“ dostávalo se mi stále lákání z reklamních akcí kamarádů, ale s půlitry piva to ani nehlo směrem ke mně.

Bylo mi to jasný, ale já chuť piva nesnášela. Nebyla jsem jako oni, že ji milovali tolik, že se z opilosti propili do rajské přítomnosti a chodilo se jim lehce, rovně a bez puchýřů a ne jako mně s žábama v břiše, bublinkama v krku a nohama v ohni.

Jednou mi bylo tak špatně, že jsem neodmítla a nechala si do uzávěru nalít peprmitku. Vyčistila mi žaludek a já si přisedla do kroužku indiánských víčkopijců, kde místo dýmky kolovala zelená a víčko, do kterýho se nalévalo a pilo. Po pěti kouscích jsem se propila ze zlepšení do zhoršení a dalších 58 hodin cítila jen mentol děsně zelenej a bylo to, jako bych vypila celou ústní vodu, která se přetvářela na pastu a chtěla se vyplivnout krkem ven.

A proto jsem milovala Johnyho. Nenutil mě násilím nic pít. Jenže on sám čaje nepil, jen je vařil speciálně pro mě. Jednou borůvkový, podruhý malinový, jahodový a ostružinový.

A pak přišel víkend, kdy mi nic nenabídl a já se musela ozvat a připomenout se.

„Nepozveš mě na čaj?“

Z počátečních rozpaků přikývnul, usmál se a promluvil.

„Dnes jenom zelenej.“

„Jó? Ten je zdravej čistí tělo od škodlivin, rychlejš se vyplavěj. Sem s ním.“

Došel do studánky pro vodu, dal ji nad ohniště vařit do ešusu, ale pak nešel do svých věcí jako obyčejně hledat čaj, ale do přírody. Natrhal pár listů břízy, utrhl pět lístků z neznámého stromu a nakonec začal škubat trávu u břízky nalevo od osady. Tráva byla důvodem proč jsem ztuhla a zmraženou nechala i lásku k němu.

On nesbíral obyčejnou zelenou trávu, vonící, čerstvou, ale tu hodně chtěnou a opotřebovanou.

Minulý týden tam vykonával své potřeby pes Koki a ráno jsem ze spacáku zahlídla Inku, jak tam seděla na bobku. Tahle tráva přitahovala zvířata i lidi, ale vývar jsem z ní nechtěla.

Nechtěla jsme ho urazit zeleným nechtěním, ale stalo se.

„Promiň já jen sušenou,“ řekla jsem mu.

„A kde mám asi sehnat seno?“ rozzlobil se.

Řekl, že už mě tedy na čajičky lákat nebude, abych pila pivo jako normální chlap a ne jako káča čaje a další zvratkodráždiče.

Naštval mě, protože jeho láska byla jen předstíraná, měl mě přes čaje dostat k lásce k alkoholu, aby můj život našel vyšší smysl.

Od té doby jsem si nosila čaje i vodu sama, aby mě nikdo nenamíchal jiný příchutě než zelené a léčivé.


přečteno: 14917x   komentářů: 0
 
Pro nakupování povolte cookies a javascript

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 28. 11. 2019