Petra Nachtmanová - autorské stránky

Psí klima

18. března 2013 21:37:00

Psí klima

Venku tma a chlad

Pes pozoruje kliku

Jdi venčit, Majku!

 

Psa chtěl Majk. Já také, ale Majk objevil Bledyho dřív a tudíž na něho měl prvotní právo. Bledy se na Majka smutně díval z internetových stránek opuštěných pejsků. A i slzička dospělákovi ukápla. Ne, vlastně se asi nejednalo o slzavou vodu, ale nosovou a možná i s holubem, protože Majk zrovna kašlal a rýmoval.

S rýmou v nose a mozku reagoval vždy citlivěji a litoval lidské nedokonalosti. Jako třeba opuštění Bledyho a vložení ho do útulku považoval za zrůdný lidský čin.

Bledy vypadal jako výstavní pes, který na výstavy nemohl, protože byl rasy maďarský guláš, což znamenalo míchanici českého fouska s vlčákem. Jenže i tak jistě patřil mezi nejhezčí zástupce všech gulášů na světě.

Majk se opravdu divil, proč nikdo nechce tak krásného a téměř čistokrevného guláše, no a neváhal vytočil číslo „Haló, haló, co se stalo? Pejska se nám zachtělo!“

Bledy se v našem domě choval ukázkově. Poslušně se chodil venčit v mém doprovodu, když venku vládlo hezké počasí a když přišla ošklivá větrná, sněžná, deštivá či pouze tmavá vlna, ujímal se Majk vyvedení.

Pes bydlel u nás v přízemí na chodbě dokud mu Majk nepostaví boudu na zahradě. Odhaduji, že na chodbu mohu přiklepnout Bledymu trvalé bydliště, protože Majk umí stavět pouze virtuálně.

„Na stole v kuchyni máš připravenou svačinu,“ připomínala jsem Majkovi v den, kdy šel absolvovat jakýsi kurz a starala se, aby netrpěl hlady.

„Kde?“ vykřikl Majk ode dveří obýváku a vyrušil mě z listování časopisem.

„Na stole v kuchyni,“ opakovala jsem nahlas.

„Já tě slyšel. Nemusíš křičet, jenže to nemůžu najít.“

„Na stole, vem si brejle.“

Majk odešel a za chvíli se zase vrátil.

„Proč mi dáváš svačinu do krabičky od nivey?“

Zvedla jsem hlavu. Mával přede mnou mojí velkou niveou, kterou nechávám na stole v kuchyni na vysušené ruce po mytí nádobí.

„Proč bych ti prosím tě dávala svačinu do nivey?“

Povzdechla jsem si, odložila časopis na stolek, zvedla se a šla mu podat svačinu. Na stole v kuchyni k mému překvapení opravdu nebyla.

„Pes ji sežral,“ oznámila jsem klidně a pokrčila rameny. Dívala se přitom na Bledyho spokojeně sedícího v kuchyni s vyplazeným jazykem.

„To jsme mu nekoupili plný vozík psího žrádla a ve špajzu o to zakopávám? Musel sníst i mojí svačinu?“

„Dvě housky s kuřecími prsíčky a cibulí,“ upřesnila jsem obsah zmizelého pokrmu.

Majk se olízl jako pes.

„Mňam, to musel sežrat mojí favoritku svačinu?“

Začala jsem prohledávat kuchyň. Svačina byla zabalená v ubrousku a vložena do papírového pytlíku a předpokládala jsem, že to by ani Bledy nesežral. Našla jsem však pouze kousek cibule na zemi a šla vhodit do koše. Jakmile se otevřelo víko, pomocí špičky mé pravé fialové pantofle, měla jsem stopu.

„Jéé, pojď se podívat.“

Majk i já jsme koukali. Pes vyhodil do koše roztržený pytlík. Ubrousek nejspíš zblajznul, protože se rychle rozpouštěl a navíc prosákl šťávou z kuřete.

„Vidíš? Máme hodného a chytrého pejska! Není jako ty, že necháš kolem sebe smetiště a do koše to házím já.“

Majk mlčel. Naštval se na psa, jak kvůli svačině, tak kvůli uklízení po jídle. Odešel na kurz bez svačiny a týden se psem nemluvil.

Já pochopila, že moje dva listy básnických poznámek, které tak záhadně zmizely ze židle musí uvnitř také přebývat a nemýlila jsem se – pes je trošku oslintal a prokousl.

Bledyho tedy vycvičili na odpadky. Zasnila jsem se a plánovala, že bych ho mohla naučit vyhazovat koš do popelnice.

Majkovo utrpení neskončilo. Pes vyhazoval jeho odpadky vzorně do koše a při každém dalším Majkem zmuchlaném papíru strašně kňučel. Dával tím najevo, že se to nedává, tam kam to dal, ale na místo nazývané koš.

Za pár dní Majkovi přišlo trapné, že pes za něho odnáší odpadky. Sice bručel, ale naučil se to také.

No a pak Majk psovi svěřil, že už ví, proč moc hezkého a chytře vyhlížejícího psa nikdo nechtěl.


přečteno: 15315x   komentářů: 0
 
Pro nakupování povolte cookies a javascript

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 28. 11. 2019