Petra Nachtmanová - autorské stránky

Vánoční stromkování

18. března 2013 11:53:00

povídka Vánoční stromkování

Jehličí voní

Smůla lepí ozdoby

Majku, neprskej!

 

Rok uběhl tak rychle, že jsme pět dnů před Vánocemi koukali jako zmražení saláti, že nemáme stromek a na trhu je vyprodáno.

„Majku, musíme najít krajní řešení.“

„Jaký kraj chceš ty?“

„No beru si lesní a ty tetkovský.“

„Já chci lesní,“ dožadoval se Majk.

„Né! Letos jdu já k hajnému Vacátkovi. Loni si přitáhnul kromě křivé jedle i prohnutou páteř z krve vlité do alkoholového borovičí.“

„No dobře, teta Zuzana je taky příslib vydatné hostiny.“

Rozešli jsme se na dvě strany. Já se dala vlevo a on vpravo. Připoměla jsem mu, aby tetu pozdravoval a přinesl kus dobroty. Ona stále něco pekla a hlavně před vánocemi musela chalupa vonět cukrovinkami.

Rozhodli jsme se nevrátit dřív dokud nedosáhne alespoň jeden z nás úspěchu. Jenže já si nevzala mobil a hajný stejně neměl signál, tak jsme se nemohli dohodnout. Vítězství dopadlo na oba. Majk přišel domů později než já. Otevřela jsem mu a ukazovala v chodbě postavený stromek.

„Já jsem smrček od hajného a kdo jsi ty?“

„Já jsem jedle od tetky a kdo je támhleto?“

„To je borovička od sousedky.“

Sousedka přinesla s úsměvem stromek, když já táhla domů smrček. Došlo mi, že tajně poslouchala, jak jinak by byla obeznámena s naší nestromkovou situací? Ono se to venku dost rozléhalo a někdy jsem si myslela, že máme snad mikrofon i ve zdi.

„Zuzanko, tak jsem se dozvěděla, že nemáte stromek. Já jedu na vánoce k vnučce a v klubu důchodců jsem tenhle vyhrála. Nate, je váš.“

„Ale, paní Divoká, já sehnala jeden u hajného. Jen si ho nechte, potěší vás.“

„Nesmíte odmítnout, holčičko. Hlavně, aby se to narodilo zdravý, víte?“

Usmála se, opřela strom o stěnu a vrátila se domů.

Majk vtáhl stromek dovnitř a já se rozbrečela.

„Co se děje, Zuzanečko?“

„Podívej se na to, tolik zbytečně zabitých stromků.“

„Zase nasázíme, neboj.“

„Ale co s tím? Jeden nám stačí.“

Majk se zamyslel.

„Víš co? Letos oslavíme extra vánoce. Každý bude mít svůj strom. Já, ty a Bledy.“

„Pes?“

„No. Bude rád. Psí vánoce, viděl to svět?“

„Neviděl,“ vrtěla jsem setrvačně hlavou. Doufala jsem, že ten třetí navrhne pro dítě v břiše, ale Majk co neviděl na vlastní oči, nebral jako členské povinnosti a třídění. No i Bledyho stromek potěší, měl pravdu.

„Musíme nakoupit ozdoby a řetězy, máme jen na jeden stromek.“

„Můj nemusíme zdobit a Bledy se taky nezblázní.“

„Ale musíme, to by nebyly vánoční, ale úplně obyčejný z lesa.“

Poprosila jsem souseda Hudce jestli mi půjčí auto a odjela do hypermarketu. Naše auto Majk rozflákal, tedy původně ho chtěl spravit, ale udělal z něho náhradní díly a žádný automechanik si nechtěl kazit vánoce nadměrnou prací.

Přijela jsem do velké prodejny a zklamaně koukala na regály, co se ještě před týdnem pyšnily přecpáním ozdobami všemožných druhů.

„Prosím vás, kde jsou všechny ty ozdoby, prodali jste je?“ zachytila jsem jednu prodavačku mou zvídavou otázkou.

„Kdepak, uložili jsme je na příští rok. Lidi už dávno nakoupili, když jsme to tu vystavovali od září. Teď už myslíme na Silvestra.“

„Hmm,“ koukla jsem za ní na regály plných šampaňských značek. Pět dní do Štědrýho dne a ozdoby fuč. Ta jejich obchodní taktika mi lezla krkem! Dostanou se až tak hluboko, že v zimě budou prodávat jenom plavky a v létě kožichy.

Hodila jsem do vozíku pár zbytečností a jela znuděně k pokladnám. Škoda, stromy zůstanou holopíchací.

U pokladny jsem zvedla na okamžik svěšenou hlavu a pousmála se. Zapomněli je tu. Zapomněli! Na stojanu před pokladnou viselo asi třicet kusů barevných řetězů.

Smetla jsem je do vozíku a přivřela oči štěstím. Zrodil se mi v hlavě plán! Letos budou stromky neobvyklé počtem i ozdobami.

A opravdu si každý ten svůj ihned poznal. Majkovi jsem tam navěsila cédéčka za díru a Bledymu prozatím zabalené psí mlsky, aby je nesežral dřív než přijde nadělitel. No a můj jsem ozdobila dupačkami, ponožtičkami a čepičkami nejmenších dětských velikostí. No a aby to nevypadalo jen propagačně obmotala jsem kolem každého stromu ty zapomenuté řetězy, na které se vztahovala padesáti procentní sleva a hrály všemi barvami.


přečteno: 7392x   komentářů: 0
 
Pro nakupování povolte cookies a javascript

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 15. 9. 2020