Petra Nachtmanová - autorské stránky

Bledyho jedlička

18. března 2013 11:52:00

povídka Bledyho jedlička

Máme štědrou noc

U boudy vyjí vlci

Majku, zachraň psa!

 

Letos měl tedy Bledy vlastní vánoční stromek. Co se dalo dělat, když se nám sešly tři. Ale ozdobení dostal až na poslední chvíli. Nakoupila jsem mu desítky psích pochoutek a každou kostičku, tyčinku či bůvolí kost zabalila zvlášť do vánočního papíru ( byly tam i krtci, myši a zajíci v čepicích, ale to mu nevadilo, hlavně, že každý měl čepici s bambulí a v ruce dárky a ozdoby).

Ozdoby na jeho stromě představovaly zároveň dárky. Přemýšlela jsem, že ty výše navěšené budou nejlepší. Bledy totiž tloustl rychleji než já v těhotenství a cvičit musel i přes svátky. Tím pádem jsme mu nadělili vysoké dárky a on si musel doskočit.

Bledymu jsme popřáli před naší večeří – dostal kuřecí řízek a místo salátu sušený barevný nášup s vitamíny od firmy „Buřt a Granul“

Já s Majkem jsme svátečně povečeřeli, rozbalili si dárky a po vzájemném štěstí z předávání se vydal Majk na pravidelnou odpadovou prohlídku za branku. Na Štědrý den a vlastně celé vánoce jsme popelnici nechávali na chodníku u plotu, i když zrovna nevyváželi a dali tím jedinečnou možnost kolemjdoucím si zahrabat v cizím a něco si vybrat nebo naopak přihodit zcela bez poplatu.

Majk nakouknul dovnitř strčil tam haldy obalů, které měly doposud velkou cenu a vrátil se.

„Představ si, že Bledy pořád skáče na stromek a chytá si nejlahodnější kousky.“

„Vidíš, dobrý nápad. Zhubne dřív než já porodím.“

Pustili jsme si novou televizní pohádku Princezna Kusajda a vlčí smečka a soustředili se na napínavý děj.

„Slyšíš jak vyjou?“ usmíval se Majk.

„Jo, špatně si to ozvučili, teď výt neměli,“ komentovala jsem a ihned zmrazila úsměv. „Majku? Myslím, že to vyje u nás na zahradě.“

Vyděšeně jsme se oba přemístili před záclonu a zhasli světlo nad sebou.

„Šmarjá! Zapomněl jsi zavřít branku, vidíš to? Máme tu vlčí smečku.“

„To jsou zatoulaní psi, Zuzanko.“

„Neříkej, vyjou hůř než vlci. Proč za sebou nezavíráš?“

„Zuzanko na tom nezáleží, přeskočili by plot.“

„K nám nic živýho přes plot neskáče, i kočka se plíží dole. Proto má Bledy pořád plnej koš. Sbírá to svinstvo, co sem padá. Ty jsi dal příležitost hladovým oslintaným chlupáčům a zabijou Bledyho jestli ho nezachráníme.“

„Zuzko, teď tam jít nemůžu, podívej. Psí válka!“

Venku se nekonal žádný veselý svátek. Rvali se tam psi, papíry létaly sem tam. Kňučelo se, hafalo a deset cizáků se vrhlo na jednoho ubohého majitele chutného stromku.

„Bledy se brání, ale Majku je malej. Ty jsi velkej, běž.“

„Zuzko, bojím se.“

„To jsi chlap? Jdu sama.“

„Nemůžeš, jsi těhotná!“ zhrozil se.

„Právě proto, pořádný psi to vycítěj a oddaně si lehnou.“

Vzala jsem do rukou koště a ve dveřích hřmotně zahulákala:

„Jedeš potvoro!“

Rozmáchla se a odhodila koště. Utekli. Utíkali brankou přes plot i k sousedům dírou. Bledy ležel u boudy a smutně kňučel. Stromek byl povalený, oškubaný a kolem poletovalo stovky papírků.

Přišla jsme k němu a starostlivě ho pohladila.

„Majkůůůů, nedýchá!!!“

Přiběhl s lékárničkou a zkoumal ho: „Nemá žádný vnější zranění, asi jenom šok.“

Pobrekávala jsem. „Chudáček i jeho popelnici převrhli.“

Postavila jsem ten popelnicový koš, který měl tak rád u boudy. Naučit se házet odpadky do popelnice nemohl, protože byla velká a on měl stížené pracovní podmínky a tak jsem mu koupili malý exemplář. Měl takovou radost a teď se týdenní úsilí povalovalo po stranách spolu se zbytky roztrhaných vánočních papírů.

„Počkej tady Majku, něco mu přinesu. Sežrali mu Ježíška, to by chcíp pes.“

Naštěstí jsem mu schovala jednu velkou laskominu – botu z bůvolí kůže, byla zabalená taky ve vánočním, ale on ji vždycky poznal.

„Ještě se nepohnul.“

„Dal jsi mu první pomoc?“

„Jo, koukám na něho.“

Položila jsem před něho dárek. „Bledíku, něco tu máš! Dáreček. Zakňučel a rozlepil levé oko, pak pravé a natáhl packu. Sundal papír a my na sebe s Majkem mrkali. Bledy radostí zakníkal a odnesl si dárek do boudy, pak se vrátil a papír uložil vzorně do svého koše.

„Vidíš, Majku, už je v pořádku. Zase uklízí odpadky.“

A my se radovali, že se Bledy ze všeho rychle dostal a ty cucky od cizáků jsme uklízeli společnými silami.


přečteno: 7535x   komentářů: 0
 
Pro nakupování povolte cookies a javascript

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 15. 9. 2020