Petra Nachtmanová - autorské stránky

Štědrovečerní kapřík Tonda

14. září 2013 19:07:00

Štědrovečerní kapřík Tonda

Luboš Kaplický byl odjakživa pracant. Nemohl si odepřít službu ani 24. prosince a hned ráno se vypravil do dílny, kde opravoval automobily. Manželka si letos koupila s dcerou dvoutýdenní dovolenou, aby strávily svátky taky jednou v teple Dominikánské republiky a ne stále doma, jak říkaly s neobyčejně nudným mužem, který se nemohl ani vykoktat, pokud se ho někdo neptal na praktické věci točící se kolem.

Slyšel to tisíckrát: „Tak už si sedni a nechoď pořád z domu. Dívej se klidně na televizi a užívej si zázraky.“

Na zázraky nevěřil. I toho chudáka kapra si musel draze zaplatit a domlouvat mu, aby si ve vaně nehrál na leknutého, protože by se na něho rád díval až do třetího ledna, kdy bude muset z vany, protože přiletí ženská část rodiny, které nepostačí k namydlení a opláchnutí sprchový kout.

Navíc s kaprem si rád povídal, na rybu by nikdy nemohl mručet, ta si zasluhovala velkou přízeň.

„Tak kapříku Toníku, hezky si tu plav, já se vrátím až odpoledne. Něco spolu zakousneme a rozděláme si ty dárečky co nám tu máma připravila. Žádný tajemství, viď? Ponožky a trenky dostávám každý rok. No občas svetr a montérky, ale letos smůla, všechno padlo na exotiku.“

Zavřel dveře a koupelnou to zašplouchalo. Kapřík Tonda se postavil na ploutvi a rozhlédl se kolem. Usmál se, vyskočil z vany a přestěhoval se do křesla, kde zase dvakrát poskočil, aby se trefil na ovladač televize.

„Jůůů, šplouchy šplouchalá, v televizi nadílka se rozdává a po ní pohádka přijde. O Popelce a Mrazíkovi bych si dal.“

Kapřík se zatřepal a splnil si přání, vždyť byl celý kouzelný, tak proč by i sám sobě neudělal radost? „Prosím, jedno vodní křeslo místo semišového! No a zuby a ruku co mi podá jídlo.“

Stalo se, na opěradle křesla se natahovala ruka a podávala mlsnému kapříkovi do pusy plné zubů brambůrky a okoralý chlebíček.

„To jsou nám hostitelé! Ale chudák Luboš, sám na svátky a ještě pracuje, zaslouží si nějakou odměnu. Třeba…..“

Luboš se vrátil odpoledne do domu, už na chodbě při svlékání kabátu se lekl. „Maruš, ty ses vrátila?“ Ne, nejspíš se mýlil, ale kdo tak vyzdobil předsíň a napekl? Nemohl se mýlit, cítil cukroví, bramborový salát, řízky, vánočku. Slyšel dětský smích, cinkání rolniček, zvuk koled, stavění sněhuláků…to všechno si zabalil do štěstí. Pousmál se a za chvíli zamračil, zavřel oči, znovu je otevřel a dokonale protřel.

Zrak ho nešálil. Nebo ho snad klepla pepka, jak furt makal a nedbal na odpočinek?

„Luboši, pojď si přisednout, už na tebe čekám.“

Šplouch! Zaslechl cákání vody a rozběhl se do koupelny, ale ve vodě nikdo nebyl. Co udělali s jeho kapříkem? Zloději? Ne, někdo opačný, dávající se sem vřítil. Ježíšek? Bože, zavřou ho do blázince, jestli se nevzpamatuje!

Otevřel dveře a vyjekl, kapr zrovna povyskočil a povídal mu něco o tom, že brzy začne nová pohádka, aby si sedl ke stolu nebo to vystydne a plýtvat kouzla na ohřívání večeře se nesluší.

„Kdo jsi?“ zakoktal Luboš na svého kamarádíčka v šupinách.

„Jsem kouzelný kapr, zlobíš se?“

„Ne, vlastně ne, ale….“ zabrousil pohledem pod vánoční stromek. Tolik dárků snad za celý život nerozbalí a toho jídla! Jen zamrkal na různá cizokrajná jídla, našňořené chlebíčky, neodolatelná cukroví, marcipánky, vánočky a kolekce.

„Já si vezmu chlebíčky, jsem do nich zblázněnej. Neboj, když je sním, vyčaruju další. Sedneš si už? Těšil jsem se až poklábosíme.“

„Já….a a a ano, a a a ale….“

„Já vim, musím tě očarovat, jinak z toho asi moc nebude, viď koktavý stydlíne?“

„a a a…“

„Čáry máry fuk! Raději hned, protože bysme propásli pohádku.“

A stalo se! Luboš přestal koktat, sedl si na gauč, rozdělal víno a s kaprem si přiťukli na super dny, které tu bez ženské části a bez práce vesele oslaví.


přečteno: 14503x   komentářů: 0
 
Pro nakupování povolte cookies a javascript

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 1. 7. 2020