Petra Nachtmanová - autorské stránky

Oči lovce

14. září 2013 19:05:00

povídka Oči lovce

Nad hlubokým lesem se stmívá. Povídám si od svítání, že tma se stane pastí každému kdo rád přijímá bez limitů. Donedávna jsem chtěl též víc než by se mělo chtít. Lišky, divoké kočky, jeleni, srnci, prasata. Desítky kusů ročně a stovky hodin na posedu a honitbách. Divočáci mě nejvíc zajímali…

Jmenuji se Karel S. Příjmení trochu utajené… možná Silák, Svetr, Slunečník, Sodovka, Svoboda, Sysel nebo Slepec.

Chlapi si u piva povídají o ženských, práci, kšeftech, fotbalu, hokeji a jídle. Já si s nimi dával pravidelně jedno. Nevnímal jsme jejich problémy, jen si myslel: přijde nebo nepřijde?

Stalo se to před týdnem… Jirka Šebesta mi den před tím povídal, že je viděl blízko maliní u dolního posedu.

„Je jich nejmíň pět! To by v tom byl čert, abychom aspoň dva nepovalili.“

Pět! Rozhodl jsem se hned druhý den na průzkum a snad i šťastný zásah. Možná popolezou k hornímu posedu, ale kdo ví… zkusím obě místa. Jirka povídal, že tuto noc určitě nepůjde. Manželka mu už nadává, že se straní rodině. Nedivím se mu, on je mlaďoch, třicátník. Já si už kroutím šedesátýdruhý rok a manželka je ráda, že vypadnu z domu a nechrápu u televize.

Již léta se propadám do hlubin lovecké vášně. Kdo nepoznal, nepochopí. Při čištění brokovnice a kulovnice přemítám o nezapomenutelných úlovcích. Nevím, proč chci stále víc. Je to jako droga, mám a potřebuji přídavky. Paroží už skládám do garáže do krabic, protože stěny na chodbách máme přeplněné. Ještě že mrazáky se pravidelně vyprazdňují.

„Kamaráde, to víš, že na tebe nezapomenu, jestli se střelba podaří!“

Lezu na horní posed, je novější a oblíbil jsem si ho. Uvelebím se a čekám. Smráká se dost rychle, možná čas plyne tryskem, protože sedím jak na jehlách a jsem přesvědčený, že dnes kančí rodinka přikráčí právě sem.

Dívám se dalekohledem, ale nic podezřelého nevidím. Žádný šramot ani jiné zvuky, les se teprve začne probírat. Zívám. To mám z toho promítání si filmu, který se ještě ani neodehrál. V duchu jsem si už tři kanečky pěkně hezky podal. Zbývá premiéra. Škrábu se na pravém stehni a plácám do krku. Komáři si nedávají pokoj. Jakmile si položím flintu na stehna a drbu se na hlavě a zase plácám komára, tentokrát levou rukou, zašramotí to v blízkém křoví. Přišli! Jsou tady.

Okamžitě beru zbraň, zaostřím a střílím. Zásah. Prase padá k zemi. Vlastně….polévá mě horko, to prase….ne, to by byl dost blbý fór.

Slézám z posedu a jdu si prohlédnout úlovek. Ve skutečnosti nemám radost, protože mě v okamžiku výstřelu přepadla jistá nejistota. Zaváhal jsem, ale o ubrždění zvyku se snažil až v polovině letu kulky.

Pot se mi leze na kůži po koňských dávkách, když se blížím a vidím smutnou realitu. Tohle přece není prase ani liška!

„Jirko, to jsi ty? Říkals, že sem dneska nepůjdeš…“ povídám trochu v bezvědomí a dívám se vyjeveně na kolegu myslivce, který leží na zemi s roztrhaným stehnem.

„Ty….“

Vzlykne bolestivě mým směrem a já si domýšlím sám: Slepče! Ty sviňský slepče!

Po týdnu nevím, kdo je na tom bídněji, jestli já s hledáním vysvětlení, jak se mi tohle mohlo stát nebo Jirka, který se nejspíš už na vlastní nohu nepostaví…


přečteno: 13202x   komentářů: 0

Komentáře


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
sto osm:
(nechte prázdné)
ODESLAT
 
Pro nakupování povolte cookies a javascript

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 18. 7. 2019